مقالات

کاربرد ردیاب جی پی اس هواپیما

کاربرد ردیاب در هواپیما

ردیاب  GPS هواپیما چیست؟

کاربرد ردیاب در هواپیما : ردیابی GPS هواپیما به معنای ردیابی هواپیما با دستگاه ردیاب GPS متصل به آن است. ردیابی GPS هواپیما با کمک ارتباط با ماهواره GPS و داده های لحظه ای دقیق در مورد متغیرهای پرواز انجام می شود که می تواند به یک سرور موجود در زمین ارسال شود. پس از دانستن معنای ردیابی GPS هواپیما بعدی که به ذهن می‌رسد یا نکته بعدی که باید بدانیم کار ردیابی GPS هواپیما است، در زیر توضیح داده می‌شود:

کاربرد ردیاب در هواپیما


ردیابی GPS هواپیما چگونه کار می کند؟

ردیابی جی پی اس هواپیما با کمک ماهواره های جی پی اس کار می کند، ماهواره های جی پی اس ساعت های اتمی را با خود حمل می کنند که زمان دقیق را در اختیار آنها قرار می دهد، همان زمان در کد پخش شده توسط ماهواره ها قرار می گیرد تا گیرنده بتواند زمان دقیق را بداند. به همین ترتیب از ماهواره های مختلف برای طول، طول و ارتفاع نیز استفاده می شود.

بعد از دانستن معنی ردیابی جی پی اس هواپیما و کارکرد ردیابی جی پی اس سوال بعدی که می تواند به ذهن فرد خطور کند یا نکته بعدی که فرد باید بداند این است که چرا باید از ردیاب جی پی اس هواپیما استفاده کرد و استفاده از هواپیما چه مزایایی دارد. GPS مشابه در زیر ذکر شده است:

کاربرد ردیاب در هواپیما

 

مزایای ردیابی GPS هواپیما

زمان دقیق پرواز:

قبلاً دیده می شد که معمولاً پروازها دیرتر از زمان معمول ورود و خروجشان انجام می شد. این مشکل با کمک ردیابی GPS حل می شود و با استفاده از GPS هواپیما می توان مدت زمان رسیدن پرواز از مکانی به مکان دیگر را بسیار سریع و دقیق محاسبه کرد. این به خلبان کمک می کند تا بر اساس آن زمان ورود و خروج پرواز را تعیین کند.

 

برای دنبال کردن یک مسیر خاص:

خلبانان قبلی طبق دستورالعمل های ارائه شده در طی مسیری خاص با مشکل مواجه می شدند، ردیابی GPS هواپیما این کار را آسان کرده است و خلبانان برای ردیابی از یک راه خاص به خصوص در آموزشگاه های پرواز استفاده می کنند زیرا در آموزشگاه های پروازی خلبانان باید از یک مسیر پیروی کنند. مسیر دقیقی که توسط مربیان آنها اطلاع داده شده است.

 

ناوبری بدون درز:

بدون درز به معنای توانایی انجام یک کار خاص بسیار سریع و روان و بدون مواجهه با هیچ گونه مشکلی است. ناوبری بدون درز در ردیابی GPS هواپیما را می توان به عنوان یک راه آسان برای انتقال از یک حالت ناوبری به حالت دیگر گفت.

 

ایمنی پرواز را بهبود می بخشد:

هواپیماهایی که دارای سیستم ردیابی GPS هستند می توانند موقعیت سایر هواپیماها را بدانند و به همین دلیل می توانند هر زمان که نیاز باشد از هواپیماهای دیگر کمک بگیرند و احتمال تصادف بین آنها نیز کاهش می یابد. مردم در حین پرواز احساس امنیت خواهند کرد.

 

آگاهی در مورد موقعیت های زمین و کابین خلبان

خلبانان قبلی از وضعیت زمین و کابین اطلاعی نداشتند اما با کمک ردیابی جی پی اس هواپیما خلبانان هواپیما همیشه از موقعیت هواپیمای خود باخبرند، در زمان فرود اضطراری همیشه از زمین آگاه خواهند بود و موقعیت های کابین خلبان در اطراف آنها

 

بدون سیستم های غیر ضروری زمینی

اوایل که سیستم های ردیاب جی پی اس هواپیما وجود نداشت در هواپیما وجود داشت احتمال تصادفات و مواقع اضطراری بیشتر بود و به دلیل وجود یک سیستم زمینی در همه جا برای کمک به هواپیما در مواقع تصادفی اما با کمک ردیابی GPS هواپیما نیاز بود. خطر تصادفات کاهش یافته و با توجه به الزامات سیستم های زمینی نیز کاهش یافته است.

 

کاهش مصرف سوخت:

از آنجایی که ردیابی GPS هواپیما به خلبان کمک می کند تا مکانی را که دقیقاً در آن قرار دارد بداند، آنها به راحتی می توانند کوتاه ترین فاصله را برای رسیدن به مقصد پیدا کنند.

 

کوتاه کردن زمان پرواز:

با کمک ردیاب جی پی اس هواپیما، خلبانان به راحتی می توانند از موقعیت و مقصد خود مطلع شوند و به همین دلیل می توانند کوتاه ترین راه را برای رسیدن به هدف خود بیابند و به وسیله آن زمان پرواز کوتاه می شود.

 

افزایش ظرفیت سیستم:

به عنوان ردیاب GPS هواپیما که در هر زمان به اطلاع از موقعیت دقیق هواپیما کمک می کند، خلبان هواپیما می تواند به سرعت از خطراتی که می تواند در پرواز ظاهر شود مطلع شود و همچنین می تواند برای خلبان و سایر افراد داخل هلیکوپتر کمک ارسال کند. هر زمان که نیاز باشد این امر قبل از اختراع ردیاب GPS هواپیما توسط سیستم امکان پذیر نبود به همین دلیل گفته می شود که ردیابی GPS هواپیما ظرفیت سیستم را افزایش داده است.

 

مسیریابی هواپیما با جی پی اس

کاربرد ردیاب در هواپیما  : همه ما کم و بیش با سامانه موقعیت یاب جهانی یا جی پی اس (GPS) آشنا هستیم و شاید در سفر از آن استفاده کرده باشیم. جی پی اس به صورت ۲۴ ساعته و رایگان به اطلاعات ۲۴ ماهواره متصل است و اطلاعات را دریافت و تجزیه تحلیل می کند. این ماهواره ها هر ۲۴ ساعت یک بار زمین را دور می زنند و دایما در حال مخابره اطلاعات مکان و موقعیتی به زمین هستند.

یکی از صنایعی که از این سیستم موقعیت یاب استفاده زیادی می کند صنعت هواپیمایی است. استفاده از جی پی اس برای موقعیت یابی و مسیریابی امنیت پرواز و سفر هوایی را بیش از پیش بالا برده و خلبان ها به طور دقیق تر می توانند از موقعیت فعلی خود اطلاع پیدا کنند. هواپیماها برای موقعیت یابی و مسیریابی از سیستم جی پی اس (GPS) استفاده می کنند. با توجه به اهمیت جی پی اس در موقعیت یابی با از کار افتادن این سیستم چه اتفاقی ممکن است بیافتد؟

سایر سیستم های موقعیت یاب

کاربرد ردیاب در هواپیما : امروزه جی پی اس دقیق ترین و اصلی ترین سیستم موقعیت یاب به شمار می رود، اما باید بدانید که هواپیماهای مسافربری سیستم جهت یابی و راهیابی مخصوص خود را نیز دارند و سیستم GPS تنها بخشی از این سیستم است. سیستم ناوبری (INS) با سنجش و اندازه گیری تغییرات سرعت هواپیما، چرخش و غیره مسیر هواپیما را مشخص می کند. بنابراین گرچه هواپیما از GPS برای مسیریابی استفاده می کند، اما در صورتی که سیستم جی پی اس خراب شود و از کار بیفتد هواپیما همچنان در مسیر صحیح به پرواز ادامه می دهد.

سیستم ناوبری (INS) علاوه بر هواپیما، در زیردریایی ها نیز استفاده می شود. زیردریایی ها با استفاده از این سیستم می توانند تا شش ماه زیر آب بمانند و با این حال از موقعیت دقیق خود اطلاع پیدا کنند و در مسیر و جهت صحیح باقی بمانند.

 

اگرچه جی پی اس در صنعت هواپیمایی اهمیت بالایی دارد و به «استاندارد طلایی» هواپیما مشهور است، اما هواپیماهای عمومی نیز علاوه بر جی پی اس از قابلیت های ناوبری دیگری نیز استفاده می کنند. این تجهیزات سیستم ناوبری VOR و سیستم جهت یابی خودکار (ADF) هستند. این سیستم ها فرکانس ها را از زمین دریافت می کنند و با استفاده از این اطلاعات مسیر درست را مشخص می کنند. در مورد کاربری صحیح این سیستم ها در آب های آزاد و اقیانوس ها جای بحث وجود دارد، زیرا به دلیل دور بودن از سطح خشکی امکان دریافت سیگنال ها ممکن است دشوار باشد.

کاربرد ردیاب در هواپیما

 

از کار افتادن سیستم جی پی اس در حین پرواز

کاربرد ردیاب در هواپیما : حالا فرض کنیم که هواپیما در حال پرواز است و برای جهت یابی از سیستم GPS استفاده می کند. ناگهان سیستم جی پی اس هواپیما از کار می افتد. چه اتفاقی می افتد؟ اگر هواپیما بر فراز خشکی در حال پرواز باشد رفع این مشکل به مراتب ساده تر است.  در اینجا خلبان هواپیما بلافاصله از سیستم های دیگر مثل سیستم ناوبری VOR که در بالا توضیح دادیم استفاده می کند و همچنان هواپیما را در جهت صحیح نگه می دارد. در واقع قبل از آنکه سیستم های جهت یاب جی پی اس رواج پیدا کنند سیستم ناوبر VOR اصلی ترین انتخاب برای مسیریابی هواپیما بود.

استفاده از این سیستم بسیار شفاف و آسان است و آموزش های لازم در مورد کار با سیستم به خلبان ها داده شده است. بنابراین با از کار افتادن جی پی اس مشکلی برای هواپیما ایجاد نمی شود. اما فرض کنیم که خلبان به هر دلیلی کار با سیستم ناوبر VOR را بلد نیست و تا به حال فقط با جی پی اس کار کرده است. در این صورت خلبان بلافاصله می تواند با مراقبت پرواز تماس بگیرد و مشکل را اطلاع دهد. بخش مراقبت پرواز  از فرآیندهای جهت یابی پرواز استفاده می کنند و موقعیت دقیق هواپیما را شناسایی کرده و خلبان را راهنمایی و هدایت می کنند.

 

علاوه بر این، روش قدیمی تری نیز برای موقعیت یابی وجود دارد که اغلب ناوبری کور (Dead Reckoning) نامیده می شود. هرچند این روش همانطور که از اسمش پیداست موقعیت کاملا دقیق را مشخص نمی کند، اما برای مواقع اورژانسی گزینه مناسبی است. در این روش با استفاده از اطلاعات و داده های موقعیت های قبلی و سرعت هواپیما، موقعیت فعلی را به طور فرضی تخمین می زنند.

البته به دلیل وجود باد و فشار هوا امکان موقعیت یابی دقیق با استفاده از این روش وجود ندارد. قبل از آنکه سیستم های موقعیت یاب مدرن مثل جی پی اس متداول شوند خلبان ها با استفاده از ناوبری کور مسیریابی می کردند و با شناسایی مکان های آشنا مثل دریاچه، رودخانه، کوه و … مسیر خود را مشخص می کردند. اما اگر بر فراز دریایی وسیع یا در منطقه ای ناآشنا قرار داشتند سیستم ناوبری کور چندان مفید نبود.

 

پس همانطور که دیدیم اگر سیستم جی پی اس هواپیما از کار بیفتد جای نگرانی نیست. خلبان ها فکر همه جا را کرده اند و اقدامات احتیاطی لازم برای حفظ امنیت پرواز به کار گرفته می شود. سیستم جی پی اس با موقعیت یابی دقیق اطلاعات بسیار مفیدی به خلبان می دهد و باعث ایمن تر شدن سفر هوایی شده است. این ردیاب ها با دریافت اطلاعات ماهواره ای امکان تخمین شرایط جوی، موقعیت باندهای فرودگاه و امنیت فرود را به خلبان می دهند.

هرچند امروزه سیستم GPS اولین انتخاب هر خلبان برای هدایت هواپیما و جهت یابی در آسمان است، اما در صورتی که این سیستم به هر دلیلی از کار بیفتد و خراب شود سیستم های پشتیبان و جایگزین دیگری وجود دارند که به کمک خلبان می آیند.

محصولات ردیاب رایان جی پی اس

کاربرد ردیاب در هواپیما : شما میتوانید با ورود به صفحه اصلی محصولات رایان جی پی اس انواع ردیاب های باسیم کشی و بدون سیم کشی ردیاب مامپیوتر _ ردیاب لپ تاپ _ ردیاب حیوانات _ ردیاب آهنربایی – ردیاب کودک – ردیاب سالمند _ ردیاب خودرو _ ردیاب موتورسیکلت _ ردیاب کامیون و ردیاب کامیونت _ ردیاب پرتابل _ ردیاب پلیسی و ردیاب مغناطیسی _ ردیاب سگ _ ردیاب گربه _ ردیاب شنوددار و دستگاه شنود _ ردیاب اتوبوس _ ردیاب کیف و چمدان _ ردیاب کوهنورد _ ردیاب کندوعسل و … را مشاهده و بر اساس نیاز خود بهترین ردیاب را از شرکت رایان جی پی اس تهیه نمایید.