مقالات

آشنایی با تلماتیک و نحوه عملکرد آن در جی پی اس خودرو

کاربرد تله ماتیک در ردیاب خودرو

کاربرد تله ماتیک در ردیاب خودرو : GPS از زمان اختراع خود واقعاً یک تغییر دهنده بزرگ در پیشرفت تکنولوژی برای تمام صنایع تجاری بوده است. به‌ویژه شرکت‌های در حال حرکت از این فناوری انقلابی برای توسعه و اختراع سیستم‌های پیشرفته استفاده می‌کنند که می‌تواند موقعیت اشیا و وسایل نقلیه را برای جمع‌آوری داده‌های ضروری جمع‌آوری کند که می‌تواند در مدیریت عملیات تجاری استفاده شود. در میان این نوآوری‌ها، سیستم‌های تله‌ماتیک یکی از تاثیرگذارترین فناوری‌ها هستند. که در دهه‌های گذشته ظهور کرده‌اند و کل صنایع تجاری را با ابزارهای قدرتمندی که روی میز آورده‌اند تغییر شکل داده‌اند.

تله ماتیک ترکیبی از ارتباطات و پردازش اطلاعات است که شامل فناوری های وسایل نقلیه، علوم کامپیوتر، سیستم های مخابراتی و حمل و نقل جاده ای می شود. این سیستم‌های پیچیده قادر به ارسال، دریافت و ذخیره اطلاعات مربوط به اشیاء متحرک مانند وسایل نقلیه از طریق دستگاه‌های ردیابی GPS و دستگاه‌های مخابراتی مشابه هستند. کلمه “تلماتیک” اولین بار در گزارشی توسط دولت فرانسه در مورد کامپیوتری شدن جامعه ظاهر شد، آنها آن را “تلماتیک” نامیدند که به مرور زمان تبدیل به تله ماتیک شد. تله‌ماتیک شامل ارتباطات راه دور، فناوری‌های وسایل نقلیه، حمل‌ونقل جاده‌ای و علوم رایانه می‌شود. این فناوری ارسال، دریافت و ذخیره اطلاعات مربوط به اشیاء راه دور از طریق دستگاه های مخابراتی است.

کاربرد تله ماتیک در ردیاب خودرو

تحقیقات در خصوص تله ماتیک

کاربرد تله ماتیک در ردیاب خودرو : گزارش های مختلفی در مورد ارزش بازار تله ماتیک ناوگان در سال های آینده وجود دارد. اعداد بسیار زیاد هستند. به گفته کارشناسان، بازار سیستم‌های تله‌ماتیک ناوگان تا سال 2024 به 43.5 میلیارد دلار خواهد رسید. اخبار مربوط به تله‌ماتیک و خودرو اغلب به رشد وسایل نقلیه تلماتیکی و مصرف‌کننده مسیر محور مانند خودروها و کامیون‌ها مربوط می‌شود. فناوری تله‌ماتیک در سال‌های گذشته راه را برای سیستم‌های مدیریت ناوگان وسایل نقلیه هموار کرده است که خبر مهمی برای مشاغل حمل و نقل، تحویل و خدمات شهری است.

بازار سیستم‌های تله‌ماتیک ناوگان به‌دلیل تأثیر گسترده‌ای که بر کسب‌وکارها، به‌ویژه شرکت‌هایی که ناوگان وسایل نقلیه را اداره می‌کنند، در سراسر جهان به‌طور تصاعدی در حال رشد است. تخمین زده می‌شود که راه‌حل‌های تله‌ماتیک با ارزش بازار حدود 30 میلیارد دلار در سال 2020 به بیش از 60 میلیارد دلار تا سال 2025 برسد، در حالی که تحقیقات دیگری توسط مک کینزی نشان می‌دهد که روندها و ویژگی‌های کسب درآمد از داده‌های خودرو به ارزشی به بزرگی 750 میلیارد دلار خواهد رسید. تا سال 2030.

رشد فزاینده در اعداد تأیید می کند که سیستم های تله ماتیک یکی از اجزای کلیدی در مدیریت عملیات تجاری که شامل دارایی های سیار و وسایل نقلیه است خواهد بود. فناوری‌های جی‌پی‌اس و تله‌ماتیک در طول سال‌ها راه را برای ایجاد سیستم‌های مدیریت ناوگان پیچیده هموار کرده‌اند که به سرعت به ابزارهای ضروری برای حمل‌ونقل، تحویل، ابزار و بسیاری از مشاغل دیگر تبدیل شدند. حال، بیایید نگاهی به نحوه عملکرد این سیستم‌های پیشرفته بیندازیم و به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا کارایی عملیاتی خود را بهبود بخشند.

کاربرد تله ماتیک در ردیاب خودرو

1- جمع آوری اطلاعات

دستگاه‌های تله‌ماتیک یک گزارش کامل از رویدادهای لحظه‌ای را نگه می‌دارند و سرورهای ردیابی را با اطلاعات بلادرنگ مانند سرعت، مکان، جهت، مقدار کیلومتر شمار، مصرف سوخت و وضعیت خودرو تغذیه می‌کنند. دستگاه های تلماتیک مبتنی بر GPS می توانند اطلاعات زیادی در مورد وسایل نقلیه جمع آوری کنند، به خصوص اگر به سوکت OBD-II  خودرو یا دیاگ خودرو تعبیه شده در داشبورد متصل باشند. دستگاه های تله ماتیک می توانند به واحد کنترل موتور که اساساً مغز وسیله نقلیه است دسترسی داشته باشند.

داده های ECU در تعیین وسایل نقلیه ای که نیاز به سرویس دارند و تجزیه و تحلیل مسائل مربوط به راننده مانند استفاده بیش از حد از سوخت بین وسایل نقلیه ضروری است. دسترسی به داده‌های دقیق و عملی مانند داده‌های جی‌پی‌اس، تله‌ماتیک و ECU به مدیران این امکان را می‌دهد تا فرآیند تصمیم‌گیری خود را بهبود بخشند و سیاست‌هایی را برای جلوگیری از عادت‌های ناخواسته راننده معرفی کنند.

2- کاربردهای داده های تلماتیک

سیستم های تله ماتیک را می توان برای انواع وسایل نقلیه از کامیون ها و وانت ها گرفته تا ماشین آلات سنگین اعمال کرد. رایج‌ترین استفاده از تله‌ماتیک، ردیابی مکان وسایل نقلیه در زمان واقعی برای بهبود زمان پاسخ کلی ناوگان وسایل نقلیه است. اگر یک مدیر ناوگان دقیقاً بداند که هر خودرو یا کامیون در هر زمان دقیقاً کجاست، می‌تواند از داده‌های تله‌ماتیک برای دریافت تصویری همه جانبه از عملکرد ناوگان خود با جزئیات استفاده کند و راه‌های جایگزین برای بهبود عملکرد خود را شناسایی کند.

سیستم‌های تله‌ماتیک می‌توانند هشدارهای رویداد را برای موقعیت‌های خاص ارائه دهند و وضعیت کلی ناوگان شما را گزارش دهند که می‌تواند برای بهبود مسافت پیموده شده بنزین و کاهش زمان‌های غیرضروری بیکار استفاده شود. نصب ردیاب برای خودرو می‌تواند مکان دارایی‌های سیار، مصرف سوخت، رفتار راننده و سایر اطلاعاتی را که می‌تواند به مدیر ناوگان کمک کند تا کارایی عملیات ناوگان خود را بهبود بخشد و بهره‌وری نیروی کار خود را به حداکثر برساند، نظارت و ارتباط برقرار کند.

3- مدیریت منابع

صرف نظر از اندازه یک کسب و کار، منابع عملیاتی محدود هستند و برای سودآوری یک شرکت باید به درستی مدیریت شوند. در عملیات ناوگان، رانندگان و عملیات صحرایی نادرست عامل اصلی اتلاف منابع مانند سوخت، زمان و ساعات کاری هستند. سیستم های تله ماتیک بستر لازم را برای مدیران اجرایی فراهم می کند تا بر عملیات خود تا آخرین جزئیات نظارت کنند. گزارش‌های عملکرد راننده، گزارش‌های مصرف سوخت و ردیابی دقیق زمان به مدیران این امکان را می‌دهد تا علل اتلاف منابع و همچنین نحوه توزیع کارآمدتر منابع شرکت را شناسایی کنند.

با کمک نرم‌افزار تله‌ماتیک مبتنی بر ابر و دستگاه‌های مخابراتی مبتنی بر GPS، شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های عملیاتی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و در عین حال بهره‌وری خود را افزایش دهند. سیستم‌های تله‌ماتیک می‌توانند درآمدزایی را تا حد زیادی افزایش دهند و شرکت را با ابزارهایی که ارائه می‌دهند سودآورتر کنند.

4- مزایای امنیتی

حتی در بخش‌های توسعه‌یافته‌تر جهان، سرقت دارایی‌ها و وسایل نقلیه به‌عنوان یکی از مسائل اصلی کسب‌وکارها باقی مانده است. دارایی‌های متحرک، وسایل نقلیه و تجهیزات ارزشمندی که در محل کار رها می‌شوند در معرض سرقت قرار می‌گیرند و در صورت عدم وجود تدابیر امنیتی، یک سارق باتجربه می‌تواند به راحتی در عرض چند دقیقه با یک ماشین یا وسیله نقلیه گران‌قیمت فرار کند. سیستم‌های هشدار معمولی در برابر مجرمان ماهر ناتوان هستند، اما سیستم‌های تله‌ماتیک مجهز به حسگرهای حساسی هستند که می‌توانند بلافاصله افراد مسئول را در مورد تلاش برای سرقت و دستکاری آگاه کنند.

مناطق Geofence، هشدارهای حرکت و احتراق، سیستم‌های تشخیص راننده و بسیاری از تدابیر حفاظتی دیگر را می‌توان برای شناسایی و توقف تلاش‌های مداوم سرقت یا هشدار به سازمان‌های مجری قانون محلی برای بازیابی دارایی‌ها و وسایل نقلیه دزدیده شده به کار برد. مجرمان نمی‌توانند دارایی‌ها یا وسایل نقلیه را از مناطق تعیین‌شده خارج کنند یا با سیستم تله‌ماتیک داخل هواپیما بدون ایجاد هشدارهای متعدد، با آنها برانند. صاحبان و مدیران مشاغل می توانند با دانستن اینکه وسایل نقلیه، ماشین آلات و انواع دارایی های آنها تحت نظارت دائمی است و اگر شخصی اقدام به سرقت آنها کند، بلافاصله به مقامات هشدار داده می شود، ترس خود را کاهش دهند.

5 – یکپارچه سازی سیستم های تلماتیک

اکثر صاحبان کسب و کار تمایل دارند مزایای آشکار سیستم های تله ماتیک را نادیده بگیرند و بر هزینه های یکپارچه سازی و همچنین زمان لازم برای بهره مندی از مزایای آن تمرکز کنند. فن‌آوری‌های مبتنی بر GPS مانند سیستم‌های تله‌ماتیک به راحتی در زیرساخت‌های موجود یک مدل کسب‌وکار ادغام می‌شوند و تقریباً بلافاصله بازگشت سرمایه را فراهم می‌کنند. مدیران میدان با دسترسی به داده‌های تله‌ماتیک و مکان واقعی خودروها می‌توانند عواملی را که باعث هدر رفتن منابع شرکت مانند سوخت و نیروی انسانی می‌شود که مستقیماً منجر به کاهش سریع هزینه‌های عملیاتی می‌شود، حذف کنند.

ممکن است مدتی طول بکشد تا رانندگان به داشتن یک ردیاب خودرو در وسایل نقلیه خود عادت کنند، اما مزایای داشتن یک دستگاه پیشرفته تله‌ماتیک در داخل وسیله نقلیه خود را با افزایش کارایی برای سفارش‌های کاری و زمان پاسخ‌دهی بسیار سریع‌تر به مواقع اضطراری در خودروی خود مشاهده خواهند کرد. قابلیت های مکان یابی زمانی مدیران کسب و کار به گنجینه ای از اطلاعات مربوط به رانندگان، وسایل نقلیه و عملکرد آنها دسترسی پیدا می کنند که می تواند به شدت بر درآمد و سودآوری یک شرکت تأثیر بگذارد. با توجه به زمان کافی، سیستم‌های تله‌ماتیک اساساً هزینه‌های خود را پرداخت می‌کنند و تا آن زمان، یک شرکت چندین برابر درآمد ایجاد می‌کند در حالی که هزینه بسیار کمتری برای سوخت، پرداخت‌های اضافه کاری و تعمیرات می‌کند.

6- روابط با مشتری

در عصر فناوری امروزی، مشتریان خواستار آن هستند که در هر مرحله از راه مطلع شوند، در حالی که انتظار دارند تحویل و محموله‌هایشان به موقع به بهترین شکل برسد. این ممکن است در گذشته یک مشکل بوده باشد، اما با ابزارهای اطلاعاتی قدرتمندی که سیستم‌های تله‌ماتیک ارائه می‌دهند، این یک بازی کودکانه است. مدیران ناوگان می‌توانند به‌روزرسانی‌های مکان و اطلاعات مسیر را به‌طور هم‌زمان به مشتریان خود ارائه دهند و یک ETA دقیق از محموله خود را بدون حاشیه خطا به آنها ارائه دهند. فناوری‌های GPS و تله‌ماتیک ارتباط بین مشتریان و شرکت‌ها را کاملاً تغییر داده است. با اعلان‌ها و به‌روزرسانی‌های اطلاعاتی تقریباً فوری، مشتریان می‌توانند بر این اساس برای رسیدن محموله‌های خود برنامه‌ریزی کنند. جریان مداوم اطلاعات رضایت مشتری را افزایش می دهد و فرآیند برنامه ریزی را بهبود می بخشد که منجر به حفظ مشتریان فعلی و گسترش پایگاه مشتری با افزایش کیفیت خدمات می شود.

کاربرد تله ماتیک در ردیاب خودرو

نتیجه گیری

کاربرد تله ماتیک در ردیاب خودرو  : طبق تحقیقات انجام شده توسط RAC Business، تقریباً 40٪ از کل مشاغل در بریتانیا از سیستم های تله ماتیک استفاده می کنند و در تمام صنایع، 68٪ از شرکت ها شاهد کاهش مصرف سوخت بودند در حالی که 55٪ شاهد کاهش استهلاک و 48٪ بودند. اعلام کردند که زمان توقف خودروهایشان کاهش یافته است. آمارهای بسیار بیشتری در ارتباط با مزایای سیستم های تله ماتیک و اینکه چگونه آنها در کاهش هزینه های کلی و بهبود کارایی کسب و کارها موثر هستند، وجود دارد.

راه‌حل‌های تله‌ماتیک می‌توانند تفاوت در رشد کسب‌وکار شما یا تلاش برای همگام شدن با هزینه‌های شما باشند. رایان جی پی اس سیستم های مخابراتی پیشرفته مبتنی بر GPS را ارائه می دهد که می تواند به شما در صرفه جویی در منابع ارزشمند و افزایش درآمد از طریق بهره وری کمک کند. بهره برداری از ناوگان ممکن است هزینه های قابل توجهی داشته باشد، اما با اطلاعات موجود از طریق دستگاه های تله ماتیک، می توانید مطمئن شوید که وسایل نقلیه شما ایمن هستند، به درستی نگهداری می شوند و بالاترین درآمد ممکن را در بازه زمانی تعیین شده ایجاد می کنند.