مقالات

عوامل موثر و مهم در دقت ردیاب خودرو

دقت ردیاب خودرو چقدر است

چه عواملی در دقت ردیاب خودرو موثر است؟

ردیاب خودرو یک سیستم امنیتی بسیار کارآمد و سودمند در جهت محافظت از انواع وسایل نقلیه در برابر سرقت اتومبیل در مقابل سارقان است. آمار سرقت خودرو حکایت از آن دارد که روزانه بیش از 50 خودرو در کشور توسط سارقان به سرقت میرود. تکنولوژی ردیاب می تواند نقش بسیار مهمی در حفظ دارایی های ارزشمند شما باشد. شما با نصب بهترین جی پی اس هوشند خودرو رایان می توانید برای همیشه خیال خود را در خصوص سرقت خودرو توسط سارقان راحت کرده چراکه بوسیله این سیستم هوشمند شما قادر خواهید بود در هر نقطه از ایران موقعیت ماشین خود را بصورت آنلاین و آفلاین در نقشه مشاهده نمایید.دقت ردیاب خودرو چقدر است.

دسترسی به موقعیت لحظه ای خودرو و مشاهده مسافت های پیموده شده روزانه و هفتگی یکی از نکات مثبت و جالب ردیاب خودرو رایان جی پی اس است که بوسیله نرم افزار فارسی شما را قادر به کنترل وسیله نقلیه خود می کند. جی پی اس خودرو رایان جی پی اس یک ردیاب نقطه زن و بدون درصد خطا می باشد. اما در مواردی ممکن است که ردیاب خودرو در شرایطی قرار بگیرد که دچار درصد خطا می گردد. در این مقاله می خواهیم با نکات مهمی که در جی پی اس ردیاب تاثیر مستقیم و باعث بروز خطا در ردیاب خودرو شما می گردند آشنا شویم.

مزایا و معایب ردیاب خودرو چیست؟

GPS چیست، دقت ردیاب خودرو چقدر است

سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) از ایالات متحده می آید و یکی از سیستم های ماهواره ای ناوبری جهانی (GNSS) است. این مکان و اطلاعات را در اختیار گیرنده های GPS قرار می دهد تا کاربران بتوانند موقعیت خود را پیدا کنند. دقت GPS میزان نزدیک بودن اندازه گیری GPS به موقعیت واقعی را نشان می دهد.

دقت ردیاب خودرو چقدر است

3 عامل اصلی که بر دقت GPS تأثیر می گذارد

دقت ردیاب خودرو چقدر است: عواملی که بر دقت GPS تأثیر می‌گذارند به سه بخش تقسیم می‌شوند که عبارتند از موقعیت ماهواره‌ها، ویژگی‌های گیرنده‌های GPS و تأثیر سیگنال از محیط اطراف.

1- موقعیت ماهواره ها

ماهواره ها عناصر اساسی موقعیت یابی هستند در ردیاب خودرو . برای تعیین موقعیت یک جسم به حداقل سه ماهواره و برای از بین بردن خطاها به یک ماهواره دیگر نیاز دارید. اما مسلماً هرچه تعداد ماهواره‌های بیشتری برای محاسبه موقعیت استفاده شود، میزان دقت GPS بهتر خواهد بود. توزیع ماهواره ها نیز مهم است، به عنوان مثال، اگر سیگنال ها از ماهواره هایی با توزیع نسبتاً مساوی باشد، دقت GPS بالاتر خواهد بود.

2 – ویژگی های گیرنده های GPS

قابلیت موقعیت یابی گیرنده GPS یکی از عوامل مهم تعیین دقت GPS است. تعداد سیستم های GNSS و در کدام باند فرکانسی یک گیرنده GPS می تواند به طور مستقیم بر عملکرد گیرنده تأثیر بگذارد. به راحتی می توان درک کرد که هرچه یک گیرنده GPS بتواند سیستم های GNSS و باندهای فرکانسی بیشتری را پشتیبانی کند، گیرنده می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

علاوه بر این، عملکرد آنتن، الگوریتم موقعیت و تعداد کانال‌های ردیابی ماهواره‌ای نیز از عوامل ضروری هستند. یک آنتن عالی می تواند حساسیت بالایی داشته باشد، به عنوان مثال، قادر به دریافت سیگنال تا -160 dBm می تواند یک گیرنده خوب باشد. گیرنده های جی پی اس موجود در بازار همگی دارای کانال های ردیابی کافی برای ردیابی چندین ماهواره و اطمینان از دقت GPS خاص هستند.

3 – اثر سیگنال از محیط اطراف

از آنجایی که سیگنال‌های ماهواره‌ها به گیرنده‌های GPS باید مسیر طولانی را طی کنند، محیط انتشار بر قدرت سیگنال و صحت موقعیت‌یابی تأثیر زیادی می‌گذارد. یونوسفر، تروپوسفر، انسداد سیگنال و انعکاس همه عناصری هستند که باعث بروز خطا می شوند. یونوسفر که بین ترموسفر و اگزوسفر قرار دارد، سرعت سیگنال‌های GPS را کاهش می‌دهد. تروپوسفر، که پایین ترین لایه جو زمین است، گاهی اوقات می تواند باعث انعکاس رادیویی شود. روی زمین، ساختمان‌ها، دیوارها، درختان، بزرگراه‌ها و همه موانع دیگر می‌توانند سیگنال‌های GPS را مسدود یا منعکس کنند، سپس خطاها یا تأخیرهای موقعیت‌یابی را ایجاد کنند. از این رو، محیط اطراف می تواند دقت GPS را در بخش زیادی کاهش دهد.

دقت ردیاب خودرو چقدر است

دقت ردیاب خودرو به چه عواملی بستگی و ارتباط دارد

آنتن جی پی اس ردیاب خودرو

یکی از عوامل کلیدی و بسیار مهم در نمایش موقعیت ردیاب خودرو با دقت بالا چیپست جی پی اس ای است که در برد ردیاب توسط شرکت سازنده قرار داده شده. کیفیت آنتن GPS ارتباط مستقیمی حتی با آپدیت کردن موقعیت خودرو شما در نقشه دارد . در صورتی که آنتن جی پی اس مناسب نباشد خطای ردیاب شما که در حالت طبیعی بین 1 ال 5 متر است به حدود 50 متر یا شاید بیشتر هم برسد.

آنتن GSM در ردیاب خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در دقت ردیاب خودرو آنتن جی اس ام در برد داخلی ردیاب می باشد. عدم استفاده از آنتن جی اس ام مناسب در برد داخلی ردیاب موجب می گردد تا آنتن جی پی اس ردیاب مدام در حالت OFF یا استندبای قرار گیرد و موقعیت خودرو شما در نقشه مدام توقف داشته باشد و ردیاب را دچار سردرگمی کند. شما می توانید جهت آشنایی هر چه بیشتر با آنتن GSM ردیاب به بخش مقالات در وبسایت رایان جی پی اس مراجعه نمایید.

محل نصب ردیاب خودرو

شاید برای شما عجیب باشد که محل نصب ردیاب می تواند ارتباط مستقیم با دقت ردیاب خودروی شما داشته باشد. عدم نصب صحیح و اصولی ردیاب و قرار ندادن ردیاب در محلی مناسب از خودرو یا موتور و … موجب می گردد که ردیاب نتواند بدرستی با ماهواره ارتباط برقرار کند و اینکار موجب تاخیر در نمایش موقعیت ردیاب برای حالت آنلاین آن می گردد و یا بروز خطا در نمایش موقعیت نقطه ای جی پی اس در نقشه.

نصب غیر صحیح و اصولی ردیاب خودرو

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در نمایش موقعیت ردیاب و ایجاد خطا در آن نصب ردیاب بصورت غیر اصولی است. اگه تکنسین ردیاب خودرو نتواند بصورت صحیح سیم کشی ردیاب را از محل های صحیح برق کشی و نصب نماید و همچنین ایجاد نوسانات در صورت ضعیف بودن سیم کشی و یا عدم اتصال سیم کشی بصورت صحیح و مستحکم با نوارچسب و یا وارنیش باعث ایجاد اختلال در ردیاب شما میگردد.

سیم کارت مورد استفاده در ردیاب خودرو

یکی از موارد دیگر و بسیار مهم که گاها از سوی فروشندگان نادیده گرفته میشود سیم کارت برای داخل ردیاب موتور یا خودرو و انتخاب اپراتور مناسب است. برای انتخاب سیم کارت مناسب برای داخل جی پی اس خودرو معمولا همراه اول بهترین گزینه می باشد. اما بعضا در یکسری نقاط ممکن است سایر اپراتور ها مثل ایرانسل انتخاب بهتری باشد برای ردیاب شما. پس دقت کنید در منطقه ای که سکونت دارید کدام اپراتور آنتن دهی خط و اینترنت بهتری دارند.

شارژ سیم کارت داخل ردیاب خودرو

از موارد دیگری که تاثیر بسزایی در بالا بودن دقت ردیاب و نمایش موقعیت آنلاین جی پی اس خودروی شما دارد شارژ سیم کارت و داشتن اینترنت است. در صورتی که سیم کارت شما شارژ پولی و یا اینترنت نداشته باشد ردیاب بدرستی نمی تواند اطلاعات ترددی وسیله نقلیه شما را برای سرور ارسال کند. چرا که وظیفه ارسال اطلاعات از ردیاب خودرو به سرور به عهده سیم کارت داخل جی پی اس ماشین شماست و برای انجام این کارت حتما سیم کارت شما باید شارژ و بسته اینترنتی داشته باشد.

شرایط آب و هوایی

از جمله عواملی که سبب اختلال در موقعیت یابی جی پی اس می‌شود، شرایط بد آب و هوایی است. همان طور که در بالاتر توضیح دادیم موقعیت یابی با استفاده از ارسال سیگنال های ماهواره ای امکان پذیر است. شرایط جوی و اتمسفری بد می‌تواند در ارسال سیگنال ها اختلال ایجاد کند و درنتیجه موقعیت یابی بامشکل مواجه شود. طوفان، رعد و برق و  وجود برخی ساختمان های بلند می تواند در سیستم جی پی اس ها اختلال ایجاد کند.

دقت ردیاب خودرو چقدر است

قرار گرفتن خودرو در نقاط کور

یکی از عوامل دیگری که موجب بروز خطا در ردیاب خودرو می گردد زمانی است که خودروی شما از نقطه و محدوده تحت پوشش اپراتور سیم کارت داخل ردیاب خارج شده و ردیاب بدلیل عدم دسترس بودن سیم کارت دیگر قادر به ارسال اطلاعات برای نمایش موقعیت نیست و شما تنها  می توانید آخرین نقطه ای که ردیاب به سرور سیگنال فرستاده را در نقشه نرم افزار بر روی گوشی خود مشاهده نماید.

قرار گرفتن ردیاب در مناطق مسقف یا پارکینگ

مشکلات خطا در ردیاب خودرو : یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد خطا در ردیاب شما می گردد زمانی است که وسیله نقلیه شما در پارکینگ مسقف دار یا تونل قرار می گیرد. در این حالت جی پی اس داخل ردیاب شما غیر فعال شده و نمی تواند برای ارتباط با ماهواره راهی پیدا کند. در این زمان جی پی اس ردیاب شروع به موقعیت یابی جدید می کند برای پیدا کردن مختصات و ارتباط با ماهواره و همین امر موجب ایجاد خطا و پرت شدن نقطه مکانی ردیاب در نقشه به اطراف میگردد.

مناطق تحت پوشش پدافند هوایی

مشکلات خطا در ردیاب خودرو : یکی از موارد رایج دیگر که باعث بروز خطا در ردیاب خودروی شما می گردد زمانی است که شما نزدیک یا وارد منطقه ای می شوید که نظامی است و توسط ارگان دولتی آن منطقه تحت پوشش پدافند هوایی قرار دارد. جی پی اس ردیاب کاملا مختل میگردد و سیستم پدافند هوایی موقعیت ردیاب شما را به اطراف پرت می کند و نمی گذارد ردیاب خودر شما با ماهواره ارتباطی برقرار کند. تنها راه حل برای رفع این مشکل خارج شدن شما از منطقه نظامی و دور شدن از دستگاه سیگنال زن و ایجاد پارازیت است.

خرید ردیاب خودروی دقیق و نقطه زن ، رایان جی پی اس

دقت ردیاب خودرو چقدر است: شما می توانید با ورود به صفحه اصلی محصولات رایان جی پی اس انواع ردیاب های باسیم کشی و بدون سیم کشی _ ردیاب حیوانات _ ردیاب آهنربایی – ردیاب کودک – ردیاب سالمند _ ردیاب خودرو _ ردیاب موتورسیکلت _ ردیاب کامیون و ردیاب کامیونت _ ردیاب پرتابل _ ردیاب پلیسی و ردیاب مغناطیسی _ ردیاب سگ _ ردیاب گربه _ ردیاب شنوددار و دستگاه شنود _ ردیاب اتوبوس _ ردیاب کیف و چمدان _ ردیاب کوهنورد _ ردیاب کندوعسل و … را مشاهده و بر اساس نیاز خود بهترین ردیاب را از شرکت رایان جی پی اس تهیه نمایید.

1 دیدگاه در “عوامل موثر و مهم در دقت ردیاب خودرو

نظرات بسته شده است.