مقالات

کاربرد ردیاب در ایر تاکسی و سیستم حمل و نقل هوایی

ردیاب در ناوگان حمل و نقل

نقش هواپیمای بدون سرنشین در سیستم حمل و نقل هوایی

ردیاب در ناوگان حمل و نقل  : سیستم هواپیمای بدون سرنشین (UAS) به معنی هواپیمای بدون سرنشین و تجهیزات کنترل آن از راه دور است. هواپیمای بدون سرنشین (UA) به معنای هر هواپیمایی است که کار می کند یا طراحی شده است تا به طور مستقل عمل کند یا از راه دور بدون خلبان در هواپیما هدایت شود. یک سیستم هوایی بدون سرنشین (UAS) دارای سه جزء است. یک سیستم کنترل خودمختار یا انسانی که معمولاً روی زمین یا کشتی است اما ممکن است روی سکوی هوابرد دیگری باشد.

ردیاب در ناوگان حمل و نقل

وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین (UAV)؛

یک سیستم فرماندهی و کنترل (C2) – که گاهی به عنوان یک سیستم ارتباطی، فرماندهی و کنترل (C3) نامیده می شود – برای پیوند این دو.

این سیستم ها شامل هدایت شونده از راه دور (RPAS) هستند که در آنها پهپاد توسط یک “خلبان” با استفاده از پیوند داده رادیویی از یک مکان راه دور کنترل می شود. پهپاد همچنین می تواند شامل یک پهپاد کنترل شده خودگردان یا به احتمال زیاد یک پهپاد نیمه خودمختار باشد. در سال های اخیر، تمایل به اطلاق هر پهپاد به عنوان “پهپاد” توسعه یافته است، اما این اصطلاح به طور جهانی مناسب تلقی نمی شود. پهپادها می‌توانند از نظر اندازه متفاوت باشند، از پهپادهایی که می‌توان آنها را به صورت دستی پرتاب کرد تا وسایل نقلیه‌ای که به‌عنوان هواپیماهای بال ثابت یا چرخشی معمولی ساخته می‌شوند یا سازگار هستند.

ردیاب در ناوگان حمل و نقل

نقش ردیاب در هواپیماهای بدون سرنشین

مسیریابی بر اساس ردیاب و جی‌پی‌اس یکی از تکنیک‌های پیشرفته است که به کمک پهپادها انجام می‌شود. بگذارید کمی بیشتر این موضوع را باز کنیم. در هواپیمای بدون سرنشین، با جی‌پی‌اس نقطه های پروازی مشخص شده و به صورت کاملاً اتوماتیک به سمت آن‌ نقاط پرواز می‌کند. به کمک این ابزار اطلاعات لازم و دقیق در رابطه با سرعت مناسب برای پرواز، ارتفاع و اطلاعات دقیق مقصد در اختیار پهپاد قرار خواهد گرفت. این را هم اضافه کنیم که به کمک مسیریابی با GPS، علاوه بر این که یک ناحیه می‌تواند از چندین نقطه از پیش تعیین شده برای پرواز هواپیمای بدون سرنشین مورد بررسی قرار گیرد، کاربران نیز می‌توانند از قابلیت پرواز خودکار استفاده کنند و بر دوربین متمرکز شوند.

ایرتاکسی (تاکسی هوایی) چیست؟

ردیاب در ناوگان حمل و نقل  : ایرتاکسی، هواپیمایی از نوع سبک و یا فوق سبک است که به دلیل ابعاد کوچک و وزن کم به راحتی می‌تواند در فرودگاه های مختلف تردد کند. این درحالیست که هواپیماهای دیگر به دلیل محدودیت‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که برای پرواز آنان وجود دارد، نمی‌توانند در هر فرودگاهی نشست و برخواست داشته باشند. در واقع تاکسی هوایی یک اصطلاح است که به تمام هواپیماهای دربستی تعلق می‌گیرد. این تاکسی‌های پرنده با ظرفیت‌های محدود و مصرف سوخت بسیار کمتر از دیگر هواپیماها در مسیرهای کوتاه تردد دارند.

خبر خوب اینکه بستر استفاده از ایرتاکسی ها در ایران هم در حال فراهم‌سازی است. خیلی از آن زمان نگذشته که خبر راه‌اندازی تاکسی هوایی در ایران قوت گرفت و شهرستان بجنورد، مرکز خراسان شمالی به عنوان اولین شهر برای افتتاح این سیستم انتخاب شد. اما متاسفانه به دلیل تاخیر در فرآیند مجوزدهی افتتاح آن به تعویق افتاده است. این طور که از شواهد پیداست به ‌زودی می‌توان به کمک ایرتاکسی به‌راحتی در آسمان پرواز کرد.

اصلی ترین مزایا ایرتاکسی کدام است؟

احتمالاً شما هم پس از خواندن این مطلب از خود بپرسید چرا باید ایرتاکسی داشته باشیم و این تاکسی های هوایی چه مزایایی دارند. در پاسخ به این سوال باید گفت ویژگی هایی مثل انعطاف پذیری در مسیر پرواز، سرعت بالا، مصرف سوخت کم، هزینه پایین خرید و تعمیر آن ها نسبت به هواپیمای معمولی تمام آن چیزیست که ما را به سمت راه اندازی این نوع تاکسی سوق می‌دهد. در واقع تاکسی‌هایی هوایی با اجازه پرواز و نشست‌و‌برخواست در فرودگاه‌های کوچک، فرآیند کمک رسانی به مناطق محروم را که فرودگاه استانداردی در آنجا احداث نشده، بسیار راحت تر خواهد کرد و این یکی از اتفاقات خوبیست که بزودی شاهد آن خواهیم بود.

تاکسی هوایی در کره جنوبی از سال ۲۰۲۵

ردیاب در تاکسی های هوایی 

ردیاب در ناوگان حمل و نقل  : خب، حتماً تا الان می‌دانید که این تاکسی‌ها به کمک یک خلبان قادر به پرواز است. اما در طراحی این نوع از هواپیما این قابلیت در نظر گرفته شده است که در مواقع ضروری بتواند بدون خلبان به سمت مقصد مورد نظر حرکت کند. در چنین وضعیتی ایرتاکسی در واقع همان پهپادی ست که کمی قبل‌تر راجع به آن توضیح دادیم. پس وجود ردیاب هوایی برای موقعیت یابی و مسیریابی دقیق در ایرتاکسی همانند یک پهپاد و یا یک هواپیما بسیار اهمیت دارد. این موضوع برای حمل مسافر و یا محموله فرقی ندارد و  در هر دو حالت ردیاب بخشی مهم و همیشگی برای هواپیماست.

 این هم از پایان مقاله ردیاب هوایی. امیدواریم توانسته باشیم مطلب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. ما در این مقاله سعی کردیم شما را به ساده ترین حالت با ردیاب هواپیما و نحوه کارکرد آن در دیگر وسیله‌های پرنده آشنا کنیم و تمام نکات لازم را بیان کنیم. اگر شما هم نظر و یا پیشنهادی دارید با ما در میان بگذارید.

ردیاب در ناوگان حمل و نقل

نقش پهباد در امداد رسانی

حرکت واکسیناسیون برای کووید-19 یک کار بزرگ خواهد بود، حتی اگر هند به دلیل برنامه های ایمن سازی جهانی، یک سیستم تحویل واکسیناسیون ساختار یافته دارد. در حالی که این کشور دارای بزرگترین راه‌آهن و شبکه جاده‌ای جهان است، اما با توجه به این واقعیت که هند کشوری پهناور است که ۶۷ درصد از جمعیت آن در روستاهای هند زندگی می‌کنند، به یک روش جدید و کارآمد برای حمل و نقل واکسن‌ها برای غلبه بر چالش‌های لجستیکی نیاز است.

اینجاست که یک سیستم توزیع مبتنی بر پهپاد نقشی حیاتی ایفا می کند. استفاده از پهپادها می‌تواند تحویل داروهای حیاتی، واکسن‌ها به ویژه به مناطق دورافتاده را در دسترس‌تر و سریع‌تر کند. همچنین، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای تحویل تجهیزات پزشکی به مدیریت بهتر منابع منابع محدود و تسهیل تحویل به موقع به سیستم زنجیره تامین فعلی کمک می کند.

مدیریت هوشمند موجودی و غلبه بر مشکلات موجودی انبار می تواند به کاهش بار فعلی و مقابله موثر با بحران کمک کند. در واقع، بسیاری از کشورهای آفریقایی از هواپیماهای بدون سرنشین برای تحویل واکسن استفاده می کنند. در هند نیز مواردی از استفاده از پهپاد در مواقع اضطراری وجود دارد. از این رو نیاز به تفکر فراتر از روش های مرسوم و اتخاذ سیستم تحویل سریع هواپیماهای بدون سرنشین برای حمل و نقل واکسن ها و داروهای اورژانسی برای مقابله با بیماری های تهدید کننده حیات وجود دارد.

درست مانند استفاده اضطراری از واکسیناسیون، استفاده اضطراری از تحویل هواپیماهای بدون سرنشین نیز می تواند در بخش مراقبت های بهداشتی مجاز باشد. همچنین، سیاست گذاران باید این واقعیت را بپذیرند که هواپیماهای بدون سرنشین با تحویل سریعتر داروهای حیاتی حیاتی به سرعت در حال متحول کردن چشم انداز مراقبت های بهداشتی هستند.

ردیاب در ناوگان حمل و نقل

ارسال تجهیزات پزشکی بوسیله پهباد بوسیله ردیاب

اثربخشی این سیستم‌های هواپیمای بدون سرنشین (UAS) با مدل‌های پیشرفته می‌تواند به طور موثر با انباشته شدن فشار فوق‌العاده در بخش مراقبت‌های بهداشتی جهانی مقابله کند. امروزه، برخی از هیجان‌انگیزترین کاربردهای بالقوه از استفاده از پهپادها در مراقبت‌های بهداشتی و تحویل پزشکی ناشی می‌شود. پهپادها به طور موثر مواد بیولوژیکی مانند خون، سرم، کشت ویروسی، واکسن‌ها و اندام‌ها را به سریع‌ترین و ایمن‌ترین روش تحویل می‌دهند که به نجات جان میلیون‌ها نفر کمک می‌کند. با قدردانی از تأثیر گسترده آن بر خدمات پزشکی آینده، صنعت مراقبت های بهداشتی برای قرار دادن پهپادها برای استفاده پزشکی سنگ تمام نمی گذارد.

در حالی که سیستم مراقبت های بهداشتی مدرن نشان دهنده برخی از بزرگترین دستاوردهای عقل بشر برای بهبود کیفیت زندگی مردم است. با این حال، در این عصر مدرن، بسیاری از مردم در مناطق روستایی و توسعه نیافته جهان هنوز به مراقبت های بهداشتی اولیه دسترسی ندارند. بستن این شکاف ها در طول همه گیری فعلی فوریت جدیدی پیدا کرده است.

ردیاب در ناوگان حمل و نقل

خرید ردیاب ، رایان جی پی اس

شما میتوانید با ورود به صفحه اصلی محصولات رایان جی پی اس انواع ردیاب های باسیم کشی و بدون سیم کشی _ ردیاب حیوانات _ ردیاب آهنربایی – ردیاب کودک – ردیاب سالمند _ ردیاب خودرو _ ردیاب موتورسیکلت _ ردیاب کامیون و ردیاب کامیونت _ ردیاب پرتابل _ ردیاب پلیسی و ردیاب مغناطیسی _ ردیاب سگ _ ردیاب گربه _ ردیاب شنوددار و دستگاه شنود _ ردیاب اتوبوس _ ردیاب کیف و چمدان _ ردیاب کوهنورد _ ردیاب کندوعسل و … را مشاهده و بر اساس نیاز خود بهترین ردیاب را از شرکت رایان جی پی اس تهیه نمایید.

1 دیدگاه در “کاربرد ردیاب در ایر تاکسی و سیستم حمل و نقل هوایی

نظرات بسته شده است.